გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის მთავარი თემა
თორნიკე ერისთავი (კარი IV,III-IV თავები)
სწავლების საფეხური
მე-9 კლასი,საბაზო
მოსწავლეთა პროფილი

გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
მოსწავლეები გაიაზრებენ უცხოეთში არსებული ქართული მონასტრების როლს ქართული კულტურის ისტორიაში
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
გაეცნობიან უცხოეთში არსებული ქართული მონასტრების როლს ქართული კულტურის ისტორიაში, წარმოთქვამენ სხვადასხვა თვალსაზრისს სადავო ან პრობლემურ საკითხზე, კითხულობენ ტექსტს და გამოხატავენ საკუთარ დამოკიდებულებას წაკითხულის მიმართ და გამოთქვამენ აზრს განსხვავებულ შეხედულებებზე, ახდენენ ენობრივ მასალაზე დაკვირვებას
წინასწარი ცოდნა
იციან ათონის ქართული ლიტერატურული სკოლის ისტორია
შეფასების საგანი და პროცედურები

სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
წიგნი, წიგნში მოცემული კითხვები და დავალებები,კომპიუტერი,ინტერნეტი,პროექტორი
გაკვეთილის მსვლელობა
საორგანიზაციო საკითხები 3 წთ.
 აქტივობა 1.გამოწვევა-რა ვიცით ათონის მონასტერში მოღვაწე ქართველი ბერების შესახებ 5წთ.
აქტივობა 2. მოსწავლეებს ვყოფ ჯგუფებად: ისტორიკოსებად,გეოგრაფებად და ლიტერატორებად. ისტორიკოსები ტექსტიდან ამოწერენ ისტორიულ ფაქტებს, გეოგრაფები-გეოგრაფიულ ადგილმდებარეობას და ლიტერატორები- ლიტერატურულ ფაქტებს.დროის გასვლის შემდეგ მოსწავლეები კლასს წარუდგენენ მნიშვნელოვან საკითხებს. 15 წთ
აქტივობა 3. თანამედროვეობასთან შედარება მოსწავლეები დაწერენ ნაწარმოებში აღწერილ რეალობას და შეადარებენ თანამედროვეობასთან. ვენის დიაგრამის საშუალებით დაწერენ მსგავსებებსა და შედარებებს 15 წთ.
აქტივობა 4. ენობრივ მასალაზე დაკვირვება 10წთ
საშინაო დავალება 2წთ

                                                  თემატური ერთეულის გეგმა

თემატური ერთეულის ჩატარების პერიოდი
(დაწყებისა და დასრულების თარიღები);  15.09.2016-16.06.2017
სკოლა: # 129                                                                         კლასი: XII
მასწავლებელი: ნინო მიქელაშვილი                საგანი/საგნები: ქართული ენა და ლიტერატურა    
თემატური ერთეულის ძირითადი თემა/საკითხი და ქვესაკითხები: „დიდოსტატის მარჯვენა“
მისაღწევი შედეგები (ცოდნა,უნარები,დამოკიდებულებები):
  • ·         სხვადასხვა სახის ტექსტების ანალიზი ენობრივ-გრამატიკული სტრუქტურისა და ეფექტურობის თვალსაზრისით;
  • ·         ადეკვატურად,გამართულად და დარწმუნებულად მეტყველება;
  • ·         იმ საკომუნიკაციო უნარ-ჩვევებისა და სტრატეგიების განვითარება,რომლებიც უზრუნველყოფს სოციალურ გარემოში პიროვნების ადეკვატურ თვითგამოხატვას;საუბრის,დისკუსიის,დებატების,სხვადასხვა თემაზე კამათის წარმართვა;
  • ·         ლიტერატურულ ნაწარმოებზე სუბიექტური მოსაზრების ჩამოყალიბება და წარმოჩენა;
  • ·         სხვადასხვა ეპოქის ლიტერატურულ ტექსტებში ასახულ კულტურულ ფასეულობათა გააზრება და მათ მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა;
  • ·         სხვადასხვა ჟანრის ლიტერატურული ტექსტის შექმნის პროცესში ცხოვრებისეული და შემოქმედებითი გამოცდილების რეალიზება
  • გაკვეთილზე გამოყენებული ძირითადი მეთოდები/სტრატეგიები: ინდივიდუალური და ჯგუფური მუშაობა, გონებრივი იერიში, დროის სქემა, დისკუსია,პაუზებით კითხვა
ძირითადი სასწავლო რესურსები: წიგნი,სურათები, კომპიუტერი, პროექტორი



გაკვეთილი
თარიღი
თემა
მისაღწევი შედეგები
1
იანვარი-თებერვალი
„დიდოსტატის მარჯვენა“
  • ·         სხვადასხვა სახის ტექსტების ანალიზი ენობრივ-გრამატიკული სტრუქტურისა და ეფექტურობის თვალსაზრისით;
  • ·         ადეკვატურად,გამართულად და დარწმუნებულად მეტყველება;
  • ·         იმ საკომუნიკაციო უნარ-ჩვევებისა და სტრატეგიების განვითარება,რომლებიც უზრუნველყოფს სოციალურ გარემოში პიროვნების ადეკვატურ თვითგამოხატვას;საუბრის,დისკუსიის,დებატების,სხვადასხვა თემაზე კამათის წარმართვა;
  • ·         ლიტერატურულ ნაწარმოებზე სუბიექტური მოსაზრების ჩამოყალიბება და წარმოჩენა;
  • ·         სხვადასხვა ეპოქის ლიტერატურულ ტექსტებში ასახულ კულტურულ ფასეულობათა გააზრება და მათ მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა;
  • ·         სხვადასხვა ჟანრის ლიტერატურული ტექსტის შექმნის პროცესში ცხოვრებისეული და შემოქმედებითი გამოცდილების რეალიზება


2




მოსწავლეთა ცოდნის შეფასება
: განმავითარებელი და განმსაზღვრელი
ეროვნული სასწავლო გეგმის პუნქტები:

ქართ.XII.5.
ქართ.XII.6.
ქართ.XII.7.
ქართ.XII.10.
ქართ.XII.13.
ქართ.XII.14.

გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის ჩატარების დღე: ორშაბათი
სკოლა: # 129                                                                           კლასი: V
მასწავლებელი: ნინო მიქელაშვილი                            საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა

გაკვეთილის ძირითადი თემა/საკითხი და ქვესაკითხები: ზმნის დრო
მისაღწევი შედეგები ( ცოდნა,უნარები,დამოკიდებულებები):
1.       ზმნის დროების შესწავლა და მათი მართებული ფორმებით გამოყენება მეტყველებაში;
2.       ენობრივ-გრამატიკული ფორმების აღქმა და მართებულად გამოყენება შესაბამის სამეტყველო სიტუაციაში;
3.       წერისას შესწავლილი გრამატიკული წესების საფუძველზე სალიტერატურო ენის ნორმების დაცვა და ნაწერის კორექტირება;
4.       წერილობითი ტექსტის შექმნა;
გაკვეთილზე გამოყენებული ძირითადი მეთოდები/სტრატეგიები: გონებრივი იერიში,წყვილებსა და ჯგუფებში მუშაობა, პრეზენტაცია
ძირითადი სასწავლო რესურსები: წიგნი,რვეული,კალამი,დაფა,ფორმატი,მარკერი
გაკვეთილის მსვლელობა (აქტივობების აღწერა):

A. გამოწვევა: გონებრიბი იერიში
5 წთ
B. ცოდნის კონსტრუირება: მოსწავლეებს ვახსენებ ზმნის რაობას და წვილებში ვურიგებ ნაწყვეტს შესწავლილი ტექსტიდან. მოსწავლეები ამოწერენ ზმნებს და განმარტავენ რა განსხვავებაა მოცემულ ზმნებს შორის. დავალების შესრულების შემდეგ კითხვების საშუალებით ვარკვევთ რა განსხვავებაა ახლანდელ,წარსულსა და მომავალ დროებს შორის. მოსწავლეებს ვყოფ სამ ჯგუფად.
15 წთ
C. გამთლიანება/რეფლექსია: I ჯგუფს ვთხოვ ააგონ ტექსტი წარსულ დროში (საუბარი საყვარელ პერსონაჟთან); II ჯგუფს ვთხოვ ააგონ ტექსტი ახლანდელ დროში (საუბარი საყვარელ პერსონაჟთან); III ჯგუფს ვთხოვ ააგონ ტექსტი მომავალ დროში ( საუბარი საყვარელ პერსონაჟთან) დავალების შესრულების შემდეგ ჯგუფიდან ერთი მოსწავლე კლასს წარუდგენს საკუთარ ნამუშევარს.
15 წთ

მოსწავლეთა ცოდნის შეფასება/შემოწმება:ნ განმავითარებელი და განმსაზღვრელი
ეროვნული სასწავლო გეგმის პუნქტები:
ქართ.V.3.                                                                       ქართ.V.14.
ქართ. V.10.                                                                     ქართ.V.15.                        ქართ. V.13.

No comments:

Post a Comment